Udržitelné zásilkové krabice hrají v e-commerce stále důležitější roli. Všechny oblasti dodavatelského řetězce jsou prověřovány s cílem šetřit přírodní zdroje a najít pro zasílání co možná nejudržitelnější způsob. Některé zasilatelské obchody dávají svým zákazníkům na výběr, zda chtějí objednané zboží obdržet v zasilatelské krabici, nebo zda má být k přepravě použit primární obal.
Pokud byste si měli vybrat, zda chcete zboží objednané v e-shopu nechat přepravit zabalené v zásilkové krabici nebo bez zásilkové krabice - co si vyberete?
Na první pohled se může zdát, že když se zásilková krabice nepoužije, že je to udržitelnější. Ušetří se materiál na zásilkovou krabici, šetří se přírodní zdroje a nevznikají tak emise CO2e. To zní dobře! Pokud však dojde během často náročné přepravy k poškození výrobků nebo prodejních obalů, zboží se vrací a téměř vždy je pak už nepoužitelné. Skončí na skládce. Pokud se zasilatelská krabice nepoužije, zdánlivě uspořené emise CO2e ve skutečnosti způsobí vyšší emise CO2e. Emise vynaložené na výrobu zaslaného zboží (které se během neadekvátní přepravy poškodí a následně vyhodí) jsou pak naprosto zbytečné, takže nakonec dojde k plýtvání přírodních zdrojů a v neposlední řadě jsou zklamaní i spotřebitelé.
My v THIMM máme se zásilkovými krabicemi z udržitelné vlnité lepenky zkušenosti. Pro zaslání vašeho zboží najdeme to nejlepší řešení. Neváhejte mě kontaktovat. Jsem vám rád k dispozici.
Petr KaczorZásilkový karton zboží během přepravy chrání před poškozením. Až na výjimky se na přepravu zboží spotřebuje více zdrojů a při výrobě produktu vnikne více CO2e než při výrobě zásilkového kartonu z vlnité lepenky. Pokud se zásilkový karton s jeho důležitými funkcemi nepoužije, může dojít k poškození zboží během přepravy. Vynaložené zdroje a emise CO2e, které do té doby vznikly, jsou pak vynaloženy naprosto zbytečně.
Vezměme si například tablet, který má být ze zásilkového obchodu zaslán. Během výroby zásilkového kartonu, který se k zaslání používá, je způsobeno ~ 0,16 kg CO2e. Naproti tomu se při výrobě tabletu vyprodukuje ~ 240 kg CO2e. Bez zásilkového kartonu by se tak sice zpočátku ušetřilo ~ 0,16 kg CO2e. Pokud se však tablet během přepravy poškodí, protože nebyl adekvátně zabalen a chráně v zásilkovém kartonu, promrhá se zbytečně ~ 240 kg emisí CO2e. To je pak 1500krát více emisí (!) než v ochranném zásilkovém kartonu.
V našem příkladu z videa je to podobné: při výrobě panenky vznikne CO2e. K tomu se připočítávají emise CO2e za primární obaly. Doprava od výrobce do zásilkového obchodu a odtud k holčičce představuje další CO2e. Primární obal však není vhodný pro dlouhou přepravu a panenka dorazí poškozená. Proto maminka pošle poškozenou panenku zpět. Na zpáteční cestě vznikají další emise CO2e. Poškozenou panenku nikdo nebude opravovat, je zlikvidována včetně primárního obalu. A všechny emise CO2e, které se do té doby nahromadily, byly vynaložené naprosto zbytečně. Když se pro zaslání použije zásilková krabice, je celkové množství emisí CO2e v konečném důsledku výrazně nižší.