Vlnitá lepenka

vlnita-lepenka-krabice-suroviny-obal-zdroje-ucinnost-materialu-THIMM.jpg

Vlnitou lepenku koupíte nejlépe u THIMM: Vlastní výroba vlnité lepenky byla zahájena už v roce 1959. Dnes vyrábíme na mnoha z našich poboček optimální vlnitou lepenku pro vaše požadavky.

Vlnitá lepenka je velmi přírodní a udržitelný výrobek

Vlnitá lepenka je plně recyklovatelná. Papíry, které pro výrobu vlnité lepenky u nás používáme jsou převážně ze 100% recyklovatelného materiálu. Pro speciální požadavky využíváme i papíry vyrobené ze 100 % primárních vláken, která se vyrábějí z polámaných stromů a stromů z probírky udržitelně obhospodařovaných lesů. Při výrobě vlnité lepenky se používá surový papír a škrobové lepidlo. Vlnitá lepenka se vyrábí výhradně z obnovitelných surovin a dá se velmi dobře recyklovat. Vlnitá lepenka je proto ekologicky cenným produktem recyklačního oběhu a obaly z vlnité lepenky jsou ekologické a udržitelné. 

Pro distribuci a recyklaci navíc nejsou zapotřebí dlouhé přepravní cesty, protože německý průmysl vlnité lepenky je charakteristický regionálními středně velkými firmami.

Suroviny pro výrobu vlnité lepenky nakupujeme nezávisle. Tak jsme v posledních letech neustále rozšiřovali naše spektrum materiálů, abychom pro Vás vytvářeli ta nejlepší řešení obalů a POS/POP produktů z vlnité lepenky.


Jaké jsou výhody vlnité lepenky?

Německý Svaz výrobců vlnitých lepenek (VDW) shrnuje deset ekologických výhod vlnité lepenky.

 1. Vlnitá lepenka je přírodní materiál, vyrábí se z obnovitelných zdrojů a převážně z recyklovaných papírů, je 100 % recyklovatelná.
 2. Uhlíková stopa vlnité lepenky se v letech 2015 - 2018 zlepšila o 11 %
 3. Vlnitá lepenka se v Německu téměř kompletně recykluje. Podíl opětovného využití vlnité lepenky je více než 90 %.
 4. Recyklační oběh vlnité lepenky funguje příkladně. 
 5. Vlnitá lepenka se skládá převážně z recyklovaných papírů.
 6. Vlnitá lepenka je cenným materiálem i po 20 recyklačních cyklech.
 7. Vlnitá lepenka přináší do koloběhu papíru mimořádně kvalitní vlákna.
 8. Spotřebitelé vlnitou lepenku dobře přijímají. 
 9. Vlnitá lepenka dokáže v mnoha případech nahradit plastové obaly.

Od suroviny k vlnité lepence

K výrobě vlnité lepenky se používá jako základní surovina tak zvaný surový papír pro výrobu vlnité lepenky. Tento papír se skládá převážně z recyklovaného papíru s určitým podílem primárních vláken a škrobového lepidla. Papír se zahřívá a vlhčí vodní parou. Působením tlaku a tepla pak papír prochází mezi dvěma ozubenými, do sebe zapadajícími zvlňovacími válci. Následně se vlnové výstupky potřou škrobovým lepidlem. Nakonec se pomocí lisovacích válců na vlnky z jedné strany nalepí dva hladké pruhy papíru.

Hotová vlnitá lepenka se suší a řeže na archy. Z přířezů vlnité lepenky se na zpracovatelských strojích vyrábějí obaly. Přířezy z vlnité lepenky lze na zpracovatelských strojích potisknout technikou přímého tisku.

Surové papíry pro vlnitou lepenku: jaký je v nich rozdíl?

Nejdůležitější surovinou pro skupinu společností THIMM je papír. Nakupujeme surový papír a tyto papírové role potiskujeme a zpracováváme dál. Také z nich vyrábíme přířezy a obaly z vlnité lepenky.

Jaký je rozdíl mezi kraftovým papírem a testlinerem?
Kraftové papíry jsou papíry, které se vyrábějí z jehličnatých stromů a sestávají minimálně z 80 % z primárních vláken. Kraftové papíry jsou velmi pevné a stabilní surové papíry pro výrobu vlnité lepenky.

Testlinery jsou recyklované papíry, které jsou na rozdíl od kraftových papírů vyrobeny ze 100 % recyklovaného papíru. Ve srovnání s kraftovým papírem vykazují testlinery zpravidla nižší kvalitativní vlastnosti.

Používané surové papíry pro výrobu vlnité lepenky nakupujeme téměř výhradně u dodavatelů, kteří mají certifikát podle standardu Controlled Wood nebo FSC®. Štítek FSC® (FSC® = Forest Stewardship Council®) je celosvětově uznávaná certifikace. Pro naše zákazníky to znamená průhlednost zásobovacího řetězce pro dodávky papíru ve všech fázích zpracování.

Zhruba tři čtvrtiny našich surových papírů pro výrobu vlnité lepenky pocházejí z Německa. Zbytek dovážíme ze Skandinávie, jižní a východní Evropy. Jelikož tohoto papíru potřebujeme velké množství, můžeme ho přepravovat lodní dopravou, tedy ekologičtějším způsobem než je doprava kamionová. Aktuálně nejvýznamnějšími vývoji na trhu je nahrazení papírů z primárních vláken výrobky z recyklovaného papíru a snížení plošné hmotnosti papírů.

Od roku 2015 nabízíme našim zákazníkům druh papíru „Starliner bílý“; náhradu papíru z primárních vláken, která současně umožňuje velmi kvalitní potisk. Kromě toho jsme zavedli dva modifikované druhy papíru vyrobených z recyklovaných papírů, které představují alternativu s nižšími plošnými hmotnostmi.

Přehled druhů vlnité lepenky

V průmyslu výroby a zpracování vlnité lepenky se používají různé druhy vlnitých lepenek:

 • Jednostranná vlnitá lepenka se skládá z jednoho krycího pásu vlnité lepenky a jedné vlny
 • Třívrstvá vlnitá lepenka, například vlna B, se skládá ze tří papírových pásů
 • Pětivrstvá vlnitá lepenka; například vlna BC
 • Vlnitá lepenka s větším počtem vln

Existují i speciální druhy vlnité lepenky, například vlnitá lepenka pro styk s potravinami. Tato vlnitá lepenka se skládá ze 100 procent z primárních vláken.

Druhy vlnité lepenky se kombinují z druhů papírů, plošných hmotností a výšky vln.
Označení vlnité lepenky se řídí podle výšky vlny:

 • Vlna F s výškou vlny od 0,6 do 0,9 mm
 • Vlna E s výškou vlny od 1,0 do 1,8 mm
 • Vlna T s výškou vlny od 1,7 mm
 • Vlna B s výškou vlny od 2,2 do 3,0 mm
 • Vlna C s výškou vlny od 3,1 do 3,9 mm
 • Vlna A s výškou vlny od 4,0 do 5,0 mm
 • Vlna FE s výškou vlny od 1,6 do 2,7 mm
 • Vlna EE s výškou vlny od 2,7 do 3,2 mm
 • Vlna BE/vlna EB s výškou vlny od 3,2 do 4,8 mm
 • Vlna BC s výškou vlny od 5,3 do 6,9 mm
 • Vlna CAA s výškou vlny od 11,1 do 13,9 mm

Jakou vlnitou lepenku použít pro Vaše obaly?

Výběr správné vlnité lepenky závisí na požadavcích na obal. Například individuální obal na motory musí odolat jiným požadavkům než obal na rychloobrátkové zboží. Vývojáři proto všechny informace o balených výrobcích a plánovaný účel použití shodnotí a zohlední při výběru vlnité lepenky a u vývoje obalu. Kromě jednoduchých klopových krabic z vlnité lepenky nabízíme také inteligentní řešení Shelf Ready Packaging nebo transportní obaly. V THIMM obdržíte i displeje, POS/POP produkty a speciální konstrukce z vlnité lepenky přímo od výrobce.
Obraťte se na nás – rádi Vám poradíme a naši odborníci navrhnou to správné řešení z vlnité lepenky, které bude přesně odpovídat Vašim požadavkům. 

Načíst...