Vlnitá lepenka

vlnita-lepenka-krabice-suroviny-obal-zdroje-ucinnost-materialu-THIMM.jpg

Vlnitou lepenku koupíte nejlépe u THIMM: Vlastní výroba vlnité lepenky byla zahájena už v roce 1959. Dnes vyrábíme na mnoha z našich poboček optimální vlnitou lepenku pro vaše požadavky.

Vlnitá lepenka je velmi přírodní a udržitelný výrobek

Vlnitá lepenka je biologicky odbouratelná a v průměru vyžaduje pouze 20 % primárních vláken, která se vyrábějí z polámaných stromů a stromů z probírky udržitelně obhospodařovaných lesů. Při výrobě vlnité lepenky se používá surový papír a lepidlo. Vlnitá lepenka se vyrábí výhradně z obnovitelných surovin a dá se velmi dobře recyklovat. Vlnitá lepenka je proto ekologicky cenným produktem recyklačního oběhu a obaly z vlnité lepenky jsou ekologické a udržitelné.

Suroviny pro výrobu vlnité lepenky nakupujeme nezávisle. Tak jsme v posledních letech neustále rozšiřovali naše spektrum materiálů, abychom pro vás vytvořili zcela nové krabice a displeje z vlnité lepenky.

Od suroviny k vlnité lepence

K výrobě vlnité lepenky se používá jako základní surovina tak zvaný surový papír pro výrobu vlnité lepenky. V Německu se tento papír skládá převážně z recyklovaného papíru s určitým podílem primárních vláken a škrobového lepidla. Papír se zahřívá a vlhčí vodní parou. Působením tlaku a tepla pak prochází mezi dvěma ozubenými, do sebe zapadajícími rýhovacími válci. Vlny jsou do papíru tak říkajíc „vžehlovány“. Následně se vlnové výstupky potřou škrobovým lepidlem. Nakonec se pomocí lisovacích válců na vlnky z jedné strany nalepí dva hladké pruhy papíru.

Hotová vlnitá lepenka se usuší a stříhá na archy. Z přířezů vlnité lepenky se na strojích ve výrobě vyrábějí obaly. Přířezy z vlnité lepenky lze při tom potisknout technikou přímého tisku.

Surové papíry pro vlnitou lepenku: jaký je v nich rozdíl?

Nejdůležitější surovinou pro skupinu THIMM je papír. Nakupujeme surový papír a tyto papírové role potiskujeme pro průmyslové zpracování. Také z nich vyrábíme tabule a obaly z vlnité lepenky.

Jaký je rozdíl mezi kraftovým papírem a testlinerem?
Kraftové papíry jsou papíry, které se vyrábějí z jehličnatých stromů a sestávají minimálně z 80 % z primárních vláken. Kraftové papíry jsou velmi pevné a stabilní surové papíry pro výrobu vlnité lepenky.

Testlinery jsou recyklované papíry, které jsou na rozdíl od kraftových papírů vyrobeny ze 100 % recyklovaného papíru. Ve srovnání s kraftovým papírem disponují testlinery zpravidla nižšími kvalitativními vlastnostmi.

Používané surové papíry pro výrobu vlnité lepenky nakupujeme téměř výhradně u dodavatelů, kteří mají certifikát podle standardu Controlled Wood nebo FSC®. Štítek FSC® (FSC® = Forest Stewardship Council®) je celosvětově uznávaná certifikace. Pro naše zákazníky to znamená průhlednost zásobovacího řetězce pro dodávky papíru ve všech fázích zpracování.

Zhruba tři čtvrtiny našich surových papírů pro výrobu vlnité lepenky pocházejí z Německa. Zbytek dovážíme ze Skandinávie, jižní a východní Evropy. Jelikož tohoto papíru potřebujeme velké množství, můžeme ho přepravovat lodní dopravou, tedy ekologičtějším způsobem než je doprava kamionová. Aktuálně nejvýznamnějšími vývoji na trhu je nahrazení papírů z primárních vláken výrobky z recyklovaného papíru a snížení plošné hmotnosti papírů.

Od roku 2015 nabízíme našim zákazníkům druh papíru „Starliner bílý“; náhradu papíru z primárních vláken, která současně umožňuje velmi kvalitní potisk. Kromě toho jsme zavedli dva modifikované druhy papíru vyrobených z recyklovaných papírů, které představují alternativu s nižšími plošnými hmotnostmi.

Přehled druhů vlnité lepenky

V průmyslu vlnité lepenky se používají různé druhy vlnité lepenky:

 • Jednostranná vlnitá lepenka se skládá z jednoho krycího pásu vlnité lepenky a jedné vlny
 • Třívrstvá vlnitá lepenka, například vlna B, se skládá ze tří papírových pásů
 • Dvojitá vlnitá lepenka; například vlna BC
 • Vlnitá lepenka s větším počtem vln, například těžká vlnitá lepenka se čtyřmi vrstvami lepenky se skládá z devíti papírových pásů

Existují i speciální druhy vlnité lepenky, například vlnitá lepenka pro styk s potravinami. Tato vlnitá lepenka se skládá ze 100 procent z primárních vláken.
Druhy vlnité lepenky se kombinují z druhů papírů, plošných hmotností a výšky vln. Označení vlnité lepenky se řídí podle výšky vln:

 • Vlna F s výškou vlny od 0,6 do 0,9 mm
 • Vlna E s výškou vlny od 1,0 do 1,8 mm
 • Vlna T s výškou vlny od 1,7 mm
 • Vlna B s výškou vlny od 2,2 do 3,0 mm
 • Vlna C s výškou vlny od 3,1 do 3,9 mm
 • Vlna A s výškou vlny od 4,0 do 5,0 mm
 • Vlna FE s výškou vlny od 1,6 do 2,7 mm
 • Vlna EE s výškou vlny od 2,7 do 3,2 mm
 • Vlna BE/vlna EB s výškou vlny od 3,2 do 4,8 mm
 • Vlna BC s výškou vlny od 5,3 do 6,9 mm
 • Vlna CAA s výškou vlny od 11,1 do 13,9 mm

Jakou vlnitou lepenku pro vaše obaly?

Výběr správné vlnité lepenky závisí na požadavcích na obal. Například individuální obal na motory pro oblast průmyslu musí odolat jiným požadavkům než obal na rychloobrátkové zboží. Vývojáři proto všechny informace o výrobcích a plánovaný účel použití zahrnou do výběru vlnité lepenky a vývoje obalu. Kromě jednoduchých krabic z vlnité lepenky nabízíme také inteligentní řešení Shelf Ready Packaging nebo přepravní krabice. Přímo od výrobce obdržíte i displeje a speciální konstrukce z lepenky.
Obraťte se na nás – rádi vám ohledně lepenky poradíme a naši odborníci také znají správné řešení pro vaše požadavky.

Načíst...
Tato webová stránka používá soubory cookie k zajištění nejlepších možných služeb. Vaší návštěvou na www.thimm.cz souhlasíte s Použití souborů cookie.