Digitální tisk

digitalni-tisk-metoda-tisku-funkce-stroj-vyhody-THIMM.jpg

Bez výhod digitálního tisku se už obalový průmysl a tiskárny neobejdou: Digitální tisk je ideální pro výrobu v malém až středním nákladu a umožňuje individuální potisk obalů a displejů už od jednoho kusu. Jak digitální tisk funguje? Vše Vám mohou vysvětlit odborníci na digitální tisk ze společností skupiny THIMM:

 

Definice digitálního tisku

Digitální tisk je metoda, jež se obejde bez tiskových štočků. Tiskový motiv se z počítače přenáší přímo do digitálního tiskového stroje. Oproti jiným metodám, např. ofsetovému tisku nebo flexotisku odpadají náklady na tiskové štočky a zároveň se šetří čas, který by byl potřeba pro jejich výrobu.

Z hlediska tiskového rozlišení je digitální tisk srovnatelný s kvalitou ofsetového tisku. Proto je digitální tisk optimální pro kvalitní obaly a displeje z vlnité lepenky. Digitální tisk se již prosadil u tisku vizitek, dopisních papírů, nálepek a etiket, brožur a letáků, plakátů atp..

Oblasti použití digitálního tisku

Digitální tisk je obzvlášť vhodný pro výrobu v malém a středně velkém nákladu, ale i od jednoho kusu v různých formátech. Díky nízkým nákladům na přípravu digitálního tisku vznikají výrazné úspory v porovnání s jinými tiskovými technologiemi. Nemusíte zadávat hromadné objednávky velkých nákladů a mít velké skladové zásoby. Buďte flexibilní a ušetřete náklady na předtiskovou přípravu! Rádi vám poradíme.

Pro rychlý vstup na trh je digitální tisk nepostradatelný: Pro Váš výzkum trhu Vám vyrobíme digitálně potištěné obaly pro zkušební série. Technologie digitálního tisku umožňuje rychle měnit tiskové motivy, a zkrátit tak dodací lhůty. Využijte digitální tisk k optimalizaci Vašeho dodavatelského řetězce!

Oslovte své zákazníky individuálními a personalizovanými obaly s digitálním potiskem pro speciální prodejní akce, kampaně nebo sezónní obaly. Každý digitálně potištěný obal může mít jiný tiskový motiv, který bude obsahovat vlastní jméno každého Vašeho zákazníka.

Při použití digitálního tisku nejste omezeni ani výběrem barev: CMYK používá tři barvy – cyan, magentu, žlutou – a základní černou (její označení „K“ pochází z anglického výrazu „key plate“). Při digitálním tisku lze pomocí procesních barev CMYK simulovat mnoho speciálních barev. Digitálně definované barvy minimalizují odchylky barevných odstínů.

Digitální tisk umožňuje i natištění neviditelného kódu v tiskovém motivu obalu. Vaše obaly tak mohou být zcela individualizované!

Digitální vnitřní potisk

Kromě pěkně potištěné vnější strany víka obalu z vlnité lepenky může digitální tisk zkrášlit vnitřním potiskem především vnitřní plochu obalu. Tímto způsobem lze vytvářet speciální zážitky pro zákazníky. Ať už se jedná o sezónní kampaně, přímé a personalizované oslovení zákazníků, individuální slogany nebo mnoho dalších nápadů – vnitřní potisk nabízí nespočet možností, jak vytvořit zážitek z vaší značky. Cíleně využijte vnitřní plochu displejů, prodejních a zasilatelských obalů nebo také potravinových boxů a oslovte zákazníky wow efektem.

Výhody digitálního tisku

Jaké výhody pro Vás má přechod k používání digitálního tisku? THIMM Vám představí důvody pro přechod k digitálnímu tisku:

  • Buďte flexibilní! V digitálním tisku můžete nechat tisknout různé tiskové motivy pro sériové výrobky bez omezení počtu barev a v ofsetové kvalitě.
  • Nahraďte etikety, které lepíte na své obaly! Individuální etikety s popisy výrobků dokážeme digitální tiskovou technologií natisknout přímo na Vaše obaly.
  • Individuální po sobě jdoucí kódy na jednotlivých obalech umožňují optimalizaci procesů ve Vaší výrobě.
  • Díky tiskové šíři až 2,8 m našeho digitálního tiskového stroje lze obaly a displeje velkých rozměrů vyrábět z jednoho kusu.
  • Možnost výroby od jednoho kusu.
  • S pomocí digitálního tisku budou Vaše obaly jedinečné! Každý obal může být potištěn jinak!

Podrobnosti k digitálnímu tiskovému stroji

Ve skupině společností THIMM se pro digitální tisk používá mimo jiné digitální předtiskový stroj HP. Přednostmi tohoto stroje jsou rychlost, stálost barev a všestrannost: díky výrobní rychlosti 183 m/min, kvalitě 1200 dpi v kvalitě ofsetového tisku a pracovní šířce 2,80 metru Vám můžeme nabídnout úplně nové možnosti:

/ 3

Tento digitální tiskový stroj může pracovat s papíry gramáže 80 až 400 gramů na čtvereční metr. Čtyřbarevný tisk CMYK s vodou ředitelnými barvami splňuje všechny požadavky pro nepřímý styk s potravinami. Následně se papírové role používají k dalšímu zpracování.

Digitální tisk ovlivňuje proces digitalizace

Digitální tisk hýbe obalovým průmyslem. V maloobchodě je dnes stále více výrobků se stále kratšími životními cykly. Výrobci proto často potřebují individualizované obaly. S digitálním tiskem to je možné!

Digitální tisk je samozřejmě jen část procesu digitalizace: Předtiskový stroj pro digitální tisk je analogový. Digitální jsou ale všechny procesy týkající se digitálního tiskového stroje. Například během zkušební fáze v roce 2017 uměla společnost THIMM zpracovávat papírové role s digitálním potiskem pouze analogově. Zpracovatelské stroje tenkrát zvládaly jen maximálně deset zakázek, což bylo v té době plně dostačující. Mezitím se ale všechny procesy digitalizovaly, takže docházelo ke stále většímu prosíťování výrobců strojů, partnerů a dodavatelů.

Možnosti digitálního tisku lze využít naplno pouze tehdy, je-li digitální celý work-flow! Konstrukce a designy pro obaly s digitálním potiskem jsou například k dispozici vždy v digitální formě. Pokud tato digitální data jdou do zpracování manuelně, nejedná se o digitální proces. Zpracování dat by trvalo stejně dlouho jako v případě analogového tiskového postupu. Aby bylo možné přejít k takovým procesům, musí se prosíťovat stále více výrobců strojů, partnerů a dodavatelů.

Digitální tisk pro obaly a POS/POP produkty z vlnité lepenky

CMYK v digitálním tisku

Digitální tisk digitalizuje analogová obalová řešení

Zavedením prvního chytrého mobilního telefonu na trh v roce 2007 byly propojeny online a offline světy. Požadavky maloobchodu se od té doby značně změnily. Nakupování se stalo zážitkem. Vývoj se odrazil ve skupinách zákazníků: těch, kteří nakupují pouze v kamenných obchodech, a těch, kteří nakupují pouze v e-shopech, výrazně ubylo. Silně posilovaly skupiny hybridních kupujících. Informují se v kamenných obchodech a nakupují na internetu – nebo obráceně. Tím také stoupá potřeba informací. Díky digitálnímu tisku lze vyrábět obalová řešení, která obsahují digitální datové kódy. V tomto případě se jedná o digitální vodoznak, který je umístěn v tiskovém motivu a pro lidské oko je neviditelný. Nijak tak nenarušuje vzhled obalu a jeho tiskový design. Pomocí mobilních aplikací dokážou tyto datové kódy komunikovat s potenciálními zákazníky. Smartphonem nebo tabletem s připojením k internetu lze informace naskenovat.

Jeden takový inteligentní displej s digitálním potiskem jsme vyrobili v THIMM pro firmu Fresh Nuts, výrobce variací ořechů a suchých plodů. Zákazníci si mohou přes odkaz v tiskovém motivu displeje stáhnout nejnovější informační video o müsli, které firma uvedla na trh. Další zajímavé podrobné informace o digitálně potištěném displeji se dozvíte v rubrice o produktech.

Digitální potisk obalů má pozitivní efekt na udržitelnost

Obaly mohou výraznou měrou přispívat k trvalé udržitelnosti výroby a obchodu. Kromě množství spotřebovaného materiálu udržitelnost obalu z vlnité lepenky ovlivňuje i potisk. THIMM doporučuje digitální tisk. U digitálního tisku hraje roli také pokrytí barvou. Čím menší, tím méně barvy se spotřebuje. Zkušený grafik ví, jak tiskové podklady připravit, aby byl výsledný efekt optimální a přitom bylo spotřebováno co nejméně barvy. Navíc se digitálním tiskem proces přípravy a realizace obalu celkově zrychlí. 

Ukázkovým příkladem je obal na plátkové sýry společnosti MADETA. Standardně by se obal potiskl ze všech stran. Když je ale obal umístěn do regálu, je viditelná pouze jeho čelní strana popř. malá část bočních stran. Proč tedy tisknout a plýtvat barvami na místech, která na POS stejně nejsou vidět? MADETA se ve spolupráci s THIMM rozhodla snížit potištěnou plochu obalu z původních ca. 12 % (potisk na všech stranách obalu) na ca. 4 %. Pro spotřebitele se opticky nic nezmění. Stále v regálu jasně rozpozná produkty MADETA, ale z pohledu udržitelnosti došlo k úspoře zdrojů.

Digitálně potištěné obaly pro hygienické výrobky

Pro firmu Ontex vyrobila společnost THIMM digitálně potištěné obaly na dětské plenky. Speciálním řešením jsou zde tři různé designy, tiskové motivy, pro všechny čtyři velikosti plenek. Díky dvanácti individuálním tiskovým motivům se podařilo jednotlivé typy plenek pro spotřebitele na POS jasně rozlišit. Obal tak zákazníkům umožňuje jasné rozpoznání velikosti plen. Více o digitálně potištěných obalech na pleny najdete zde.

Individualizace obalů díky digitálnímu tisku
Každý typ produktu má jiný tiskový motiv a spotřebitelé tak na první pohled rozliší jednotlivé velikosti.

Digitálně potištěné obaly pro oblast e-commerce

Digitální tisk obalů pro společnost HelloFresh byl v roce 2017 první zakázkou na předtiskovém stroji HP PageWide T1100S v závodě v Ilsenburgu. Od té doby se boxy HelloFresh s grilovacím menu objednané přes e-shop zasílají v digitálně potištěných obalech. Digitální potisk zde perfektně ukázal svůj potenciál:
Digitálně potištěný obal se používá ve dvou různých velikostech a pro jednu sezónní kampaň. Jedná se tak o malá množství obalů. Digitální tisk je v tomto případě ve srovnání s dosavadními tiskovými procesy výrazně ekonomičtější. Přečtěte si další informace k tomuto projektu digitálního tisku.

Digitální tisk pro prodejní stojany

Digitální tisk pro displeje z vlnité lepenky

Druhotná umístění, stojany, velká umístění a dekorace můžete nechat vytvářet a vyrábět nejrůznějšími tiskovými postupy. Kromě flexotisku- a ofsetového tisku nabízí své výhody i digitální tisk.
Metodou digitálního tisku můžete navrhnout a realizovat jednotlivé prvky displeje, jako je sokl, zásobník nebo topper, s orientací na cílovou skupinu. Pro jedinečný zážitek z nákupu! 

Personalizujte nejen displeje a dekorace, ale také etikety a nálepky související s výrobky a příslušné obaly.
Informace v digitálním tisku sdílejte nejen „viditelnou“ cestou, ale směrem ke spotřebitelům můžete využít i digitální komunikační cestu pomocí integrovaných kódů. Digitální tisk pro displeje je tak mezi výrobcem a zákazníkem komunikačním kanálem 2-v-1: analogovým a digitálním. Neviditelné datové kódy jsou integrovány přímo do tiskového obrazu, a proto jsou spotřebitelům zprvu neviditelné. Pomocí chytrého telefonu nebo tabletu a  příslušné aplikace probudíte digitální svět, který si můžete individuálně vytvářet. Tímto způsobem můžete cíleně využívat informace související s produktem, aktuální informace z oboru nebo nákupní impulzy pro spotřebitele.

Digitální tisk vám nabízí naprostou flexibilitu a rychle reagující technologii pro uvádění nových výrobků na trh a pro krátkodobé reklamní akce. Využijte digitální tisk jako hlásnou trubku k zákazníkovi a získejte tak výhodu z moderní technologie digitálního tisku. Rádi vás podpoříme!
 

Podstavec displeje z vlnité lepenky v digitálním tisku

Podstavec z vlnité lepenky je zhotoven ve formátu čtvrtinové palety (600 x 800 mm). Díky digitálnímu tisku získáte rozmanité a individuální možnosti ztvárnění. Ať už se jedná o krátkodobé promoční akce, sezónní kampaně nebo uvádění nových výrobků na trh, díky digitálně potištěným podstavcům displeje z vlnité lepenky upoutáte pozornost na POS. Podstavec lze umístit na plastovou paletu i přímo na podlahu.
Další výhoda: U THIMM dostanete podstavec vyrobený z jednoho dílu. Tam, kde se dosud používala výroba ze dvou dílů a v procesu tak bylo nutné provést několik kroků, se nyní používá jednodílná výroba s motivy v digitálním tisku. Společně tak ušetříme jednotlivé kroky výroby a náklady.

Zásobník ležící na podstavci se může přizpůsobit našim standardním výškám nebo může být navržen variabilně pro vaše výrobky. I v případě zásobníku můžete využít všech možností ztvárnění pomocí digitálního tisku. V případě zájmu nás kdykoliv kontaktujte!

Podstavec z vlnité lepenky pro standardizovanou flexibilitu na POS
Načíst...