Digitální tisk

digitalni-tisk-metoda-tisku-funkce-stroj-vyhody-THIMM.jpg

Bez výhod digitálního tisku se už obalový průmysl a tiskárny neobejdou: Digitální tisk je ideální pro výrobu v malém až středním nákladu a umožňuje individuální potisk obalů a displejů už od jednoho kusu. Jak digitální tisk funguje? Vše Vám mohou vysvětlit odborníci na digitální tisk ze společností skupiny THIMM:

 

Definice digitálního tisku

Digitální tisk je metoda, jež se obejde bez tiskových štočků. Tiskový motiv se z počítače přenáší přímo do digitálního tiskového stroje. Oproti jiným metodám, např. ofsetovému tisku nebo flexotisku odpadají náklady na tiskové štočky a zároveň se šetří čas, který by byl potřeba pro jejich výrobu.

Z hlediska tiskového rozlišení je digitální tisk srovnatelný s kvalitou ofsetového tisku. Proto je digitální tisk optimální pro kvalitní obaly a displeje z vlnité lepenky. Digitální tisk se již prosadil u tisku vizitek, dopisních papírů, nálepek a etiket, brožur a letáků, plakátů atp..

Oblasti použití digitálního tisku

Digitální tisk je obzvlášť vhodný pro výrobu v malém a středně velkém nákladu, ale i od jednoho kusu v různých formátech. Díky nízkým nákladům na přípravu digitálního tisku vznikají výrazné úspory v porovnání s jinými tiskovými technologiemi. Nemusíte zadávat hromadné objednávky velkých nákladů a mít velké skladové zásoby. Buďte flexibilní a ušetřete náklady na předtiskovou přípravu! Rádi vám poradíme.

Pro rychlý vstup na trh je digitální tisk nepostradatelný: Pro Váš výzkum trhu Vám vyrobíme digitálně potištěné obaly pro zkušební série. Technologie digitálního tisku umožňuje rychle měnit tiskové motivy, a zkrátit tak dodací lhůty. Využijte digitální tisk k optimalizaci Vašeho dodavatelského řetězce!

Oslovte své zákazníky individuálními a personalizovanými obaly s digitálním potiskem pro speciální prodejní akce, kampaně nebo sezónní obaly. Každý digitálně potištěný obal může mít jiný tiskový motiv, který bude obsahovat vlastní jméno každého Vašeho zákazníka.

Při použití digitálního tisku nejste omezeni ani výběrem barev: CMYK používá tři barvy – cyan, magentu, žlutou – a základní černou (její označení „K“ pochází z anglického výrazu „key plate“). Při digitálním tisku lze pomocí procesních barev CMYK simulovat mnoho speciálních barev. Digitálně definované barvy minimalizují odchylky barevných odstínů.

Digitální tisk umožňuje i natištění neviditelného kódu v tiskovém motivu obalu. Vaše obaly tak mohou být zcela individualizované!

Výhody digitálního tisku

Jaké výhody pro Vás má přechod k používání digitálního tisku? THIMM Vám představí důvody pro přechod k digitálnímu tisku:

  • Buďte flexibilní! V digitálním tisku můžete nechat tisknout různé tiskové motivy pro sériové výrobky bez omezení počtu barev a v ofsetové kvalitě.
  • Nahraďte etikety, které lepíte na své obaly! Individuální etikety s popisy výrobků dokážeme digitální tiskovou technologií natisknout přímo na Vaše obaly.
  • Individuální po sobě jdoucí kódy na jednotlivých obalech umožňují optimalizaci procesů ve Vaší výrobě.
  • Díky tiskové šíři až 2,8 m našeho digitálního tiskového stroje lze obaly a displeje velkých rozměrů vyrábět z jednoho kusu.
  • Možnost výroby od jednoho kusu.
  • S pomocí digitálního tisku budou Vaše obaly jedinečné! Každý obal může být potištěn jinak!

Podrobnosti k digitálnímu tiskovému stroji

Ve skupině společností THIMM se pro digitální tisk používá mimo jiné digitální předtiskový stroj HP. Přednostmi tohoto stroje jsou rychlost, stálost barev a všestrannost: díky výrobní rychlosti 183 m/min, kvalitě 1200 dpi v kvalitě ofsetového tisku a pracovní šířce 2,80 metru Vám můžeme nabídnout úplně nové možnosti:

/ 3

Tento digitální tiskový stroj může pracovat s papíry gramáže 80 až 400 gramů na čtvereční metr. Čtyřbarevný tisk CMYK s vodou ředitelnými barvami splňuje všechny požadavky pro nepřímý styk s potravinami. Následně se papírové role používají k dalšímu zpracování.

Digitální tisk ovlivňuje proces digitalizace

Digitální tisk hýbe obalovým průmyslem. V maloobchodě je dnes stále více výrobků se stále kratšími životními cykly. Výrobci proto často potřebují individualizované obaly. S digitálním tiskem to je možné!

Digitální tisk je samozřejmě jen část procesu digitalizace: Předtiskový stroj pro digitální tisk je analogový. Digitální jsou ale všechny procesy týkající se digitálního tiskového stroje. Například během zkušební fáze v roce 2017 uměla společnost THIMM zpracovávat papírové role s digitálním potiskem pouze analogově. Zpracovatelské stroje tenkrát zvládaly jen maximálně deset zakázek, což bylo v té době plně dostačující. Mezitím se ale všechny procesy digitalizovaly, takže docházelo ke stále většímu prosíťování výrobců strojů, partnerů a dodavatelů.

Možnosti digitálního tisku lze využít naplno pouze tehdy, je-li digitální celý work-flow! Konstrukce a designy pro obaly s digitálním potiskem jsou například k dispozici vždy v digitální formě. Pokud tato digitální data jdou do zpracování manuelně, nejedná se o digitální proces. Zpracování dat by trvalo stejně dlouho jako v případě analogového tiskového postupu. Aby bylo možné přejít k takovým procesům, musí se prosíťovat stále více výrobců strojů, partnerů a dodavatelů.

Digitální tisk pro obaly a POS/POP produkty z vlnité lepenky

CMYK v digitálním tisku

Digitální tisk digitalizuje analogová obalová řešení

Zavedením prvního chytrého mobilního telefonu na trh v roce 2007 byly propojeny online a offline světy. Požadavky maloobchodu se od té doby značně změnily. Nakupování se stalo zážitkem. Vývoj se odrazil ve skupinách zákazníků: těch, kteří nakupují pouze v kamenných obchodech, a těch, kteří nakupují pouze v e-shopech, výrazně ubylo. Silně posilovaly skupiny hybridních kupujících. Informují se v kamenných obchodech a nakupují na internetu – nebo obráceně. Tím také stoupá potřeba informací. Díky digitálnímu tisku lze vyrábět obalová řešení, která obsahují digitální datové kódy. V tomto případě se jedná o digitální vodoznak, který je umístěn v tiskovém motivu a pro lidské oko je neviditelný. Nijak tak nenarušuje vzhled obalu a jeho tiskový design. Pomocí mobilních aplikací dokážou tyto datové kódy komunikovat s potenciálními zákazníky. Smartphonem nebo tabletem s připojením k internetu lze informace naskenovat.

Digitalizovaná výroba vlnité lepenky z digitálně potištěných papírů

Digitální tisk je hnací silou digitalizace obalového průmyslu. Stroj na digitální tisk je sice až na tiskovou jednotku analogový, procesy kolem digitálního tiskového stroje jsou však digitální. 
A THIMM učinil směrem k digitalizaci ještě další krok: Jako průkopník v oboru papírenského průmyslu rozvíjí proces výroby vlnité lepenky z digitálně potištěných papírových rolí.
Přechod od ručního k digitalizovanému ovládání a plně automatické výrobě vlnité lepenky z digitálně potištěných papírových rolí. Naši odborníci na tisk z divizí THIMM pack’n’display a Christiansen Print společně s firmami BHS Corrugated, HP, AixPano a naším zákazníkem Lindemann vyvinuli řešení revoluční pro celý papírenský průmysl: Digitální výroba vlnité lepenky v kombinaci s digitálním tiskem. Kamerové jednotky instalované na zvlňovacím stroji registrují QR-kódy a automaticky nastaví stroj na novou zakázku. Díky této digitální optimalizaci procesu je zpracování digitálně potištěných rolí ještě efektivnější a ekologičtější.
Místo dosavadních značení integrují naši odborníci na tisk v tiskovém motivu nebo na ořezu QR-kódy, které snímací kamery přečtou, rozeznají změnu tiskového motivu a plně automaticky provedou potřebná nastavení stroje pro zakázku. Díky nejmodernějším možnostem digitálního tisku lze na přání zákazníků do tiskového motivu začlenit QR kódy, které zákazník může použít pro vlastní účely, například pro sledování. V tiskovém motivu lze implementovat i další kódy jako variabilní data.

Toto revoluční řešení umožňuje zpracovat na zvlňovacím stroji několik zakázek s různými tiskovými motivy v malém nákladu na jedné papírové roli ještě ekonomičtěji. Výhodou kódů také je, že jsou výrazně menší než doposud používaná značení a lze je umístit výhodněji. Papír tak lze využít a potisknout efektivněji.

Digitalizace work-flow pro výrobu vlnité lepenky z digitálně potištěných rolí papíru nahrazuje analogové procesy, takže v budoucnu odpadá ruční zásah do výrobního procesu, zaměstnancům ubude práce a ušetří se čas i materiál. Inovativní optimalizace procesu pro automatizovanou výrobu vlnité lepenky z digitálně potištěných papírových rolích je pokrokem v papírenském průmyslu a ekologicky udržitelným řešením pro celé průmyslové odvětví.
Zde si přečtěte více k digitální výrobě vlnité lepenky v kombinaci s digitálním tiskem.

Jeden takový inteligentní displej s digitálním potiskem jsme vyrobili v THIMM pro firmu Fresh Nuts, výrobce variací ořechů a suchých plodů. Zákazníci si mohou přes odkaz v tiskovém motivu displeje stáhnout nejnovější informační video o müsli, které firma uvedla na trh. Další zajímavé podrobné informace o digitálně potištěném displeji se dozvíte v rubrice o produktech.

Digitálně potištěné obaly pro hygienické výrobky

Pro firmu Ontex vyrobila společnost THIMM digitálně potištěné obaly na dětské plenky. Speciálním řešením jsou zde tři různé designy, tiskové motivy, pro všechny čtyři velikosti plenek. Díky dvanácti individuálním tiskovým motivům se podařilo jednotlivé typy plenek pro spotřebitele na POS jasně rozlišit. Obal tak zákazníkům umožňuje jasné rozpoznání velikosti plen. Více o digitálně potištěných obalech na pleny najdete zde.

Individualizace obalů díky digitálnímu tisku
Každý typ produktu má jiný tiskový motiv a spotřebitelé tak na první pohled rozliší jednotlivé velikosti.

Digitálně potištěné obaly pro oblast e-commerce

Digitální tisk obalů pro společnost HelloFresh byl v roce 2017 první zakázkou na předtiskovém stroji HP PageWide T1100S v závodě v Ilsenburgu. Od té doby se boxy HelloFresh s grilovacím menu objednané přes e-shop zasílají v digitálně potištěných obalech. Digitální potisk zde perfektně ukázal svůj potenciál:
Digitálně potištěný obal se používá ve dvou různých velikostech a pro jednu sezónní kampaň. Jedná se tak o malá množství obalů. Digitální tisk je v tomto případě ve srovnání s dosavadními tiskovými procesy výrazně ekonomičtější. Přečtěte si další informace k tomuto projektu digitálního tisku.

Načíst...
Tato webová stránka používá soubory cookie k zajištění nejlepších možných služeb. Vaší návštěvou na www.thimm.cz souhlasíte s Použití souborů cookie.