Petr Hotyš, školitel nových zaměstnanců

Štěstí přeje připraveným! A to platí i pro Petra Hotyše, který měl vždy chuť učit se něco nového, nebál se převzít novou zodpovědnost a nabídky, které v THIMM pack'n'display ve Všetatech dostal, vždy rád využil. Dnes své zkušenosti nabyté během 23 let s nadšením předává novým zaměstnancům jako školitel.

Jak jsi se do THIMM pack'n'display vlastně dostal?
Do firmy THIMM jsem přišel v jejích začátcích v roce 1996. To se s dnešní dobou nedá srovnávat. Po vojně jsem se jako vyučený lakýrník neměl kam vrátit, protože můj bývalý zaměstnavatel už neexistoval. Hledal jsem novou práci a kamarád mi doporučil THIMM. Vůbec jsem netušil, co mě tu čeká. Hned první den, kdy jsem se přišel představit, mě vedoucí výroby zapojil.
Z počátku to pro mě byl nezvyk, protože tenkrát nebyla výroba automatizovaná tak, jako je dnes. Dnes ve výrobě těžkou práci převzaly roboti a to je velká výhoda. Já tenkrát dělal hodně manuální práci a na konci směny jsem byl vyčerpaný. V prvních dnech jsem se musel přemlouvat, abych do práce vůbec došel. Ale rychle jsem si zvykl a už to pro mě nebyl problém.
První dva roky jsem byl odebírač hotových obalů ze stroje. O stroji jsem toho ještě moc nevěděl, ale neustále jsem koukal, co mašinfíra na stroji jak dělá. Zajímalo mě to. Pak náhle mašinfíra onemocněl a já se nabídl, že ho zastoupím. Ukázal jsem, že to dokážu, i když jsem se to učil za chodu. Pak když se kolega vrátil, zaškolil mě pořádně. Výroba později jela už na tři směny a já jsem ho mohl plně zastupovat. 
Když pak firma v roce 2004 koupila nový stroj (rotační raznici/RDC), měl jsem už natolik zkušeností, že jsem mohl stroj převzít a stal jsem se vedoucím stroje směny RDC. Nový stroj byl pro mě výzvou, protože jsme se technicky posunuli mnohem dál a stroj se obsluhoval přes počítač. Všechno bylo nové. Na zaškolení jsme tenkrát jeli na dva týdny do závodu THIMM v Německu, kde stejný stroj už měli. Do dneška nezapomenu na můj první dojem, kdy mě ohromila ta spousta tlačítek na ovládacím panelu. To že mám zvládnout?! – A zvládl jsem! Pak jsem byl u každého nového rotačního stroje, který THIMM ve Všetatech instaloval. Rád se učím nové věci.
Jak se postupem času výroba rozšiřovala, rotačních raznic přibývalo, přicházeli i noví zaměstnanci a bylo potřeba, aby někdo vše zastřešoval. Vznikla pozice koordinátora skupiny strojů RDC, kterou jsem s nadšením převzal. Tím, že se jednalo o zcela novou funkci, měl jsem možnost ji spoluvytvářet. Hlavním mým cílem bylo pomoct tam, kde to bylo potřeba. Podporoval jsem u komplikovaných zakázek, byl jsem jakousi spojkou mezi výrobou a administrativou. Pokud měla jedna strana nějaký problém, snažil jsem se s druhou stranou najít cestu, jak jej vyřešit. Nové pro mě bylo, že jsem se dostal i k zákazníkům. Najednou jsem měl možnost vidět, co se s u nás vyrobenými obaly děje u zákazníka. Víc jsem chápal, proč na některých specifikách obalu zákazník trvá a měl jsem zcela novou motivaci mu pomoct a dodat obaly tak, aby byl spokojen. Tuhle zkušenost jsem se pak vždy snažil přetlumočit i svým kolegům ve výrobě.
Už jako koordinátor jsem současně školil i nové zaměstnance a byl jsem technickým poradcem pro zakázky na rotačních raznicích. Dlouhodobě ale nebylo možné zastávat obě funkce najednou. Rozhodl jsem se, že převezmu funkci školitele zaměstnanců. Rád komunikuji s lidmi. U nových zaměstnanců mám možnost jim moje dlouholeté zkušenosti předat z první ruky. A když vidím, že to nového kolegu nebo kolegyni zajímá, když se ptá a chce se dozvědět něco nového, tak mám radost a obrovsky mě to motivuje. Kromě nových zaměstnanců přeškoluji i stálé zaměstnance, a tak jsem se všemi v kontaktu.

Ovlivnily možnosti v THIMM i Tvůj osobní život?
Určitě. S každou novou funkcí jsem se posunul dál. Byl jsem si jistější, víc jsem si věřil. Určitě jsem nedělal vždy všechno od začátku hned dobře. Ale chtěl jsem být lepší a lepší, tak jsem to zkoušel, učil se, a když byla příležitost, tak jsem ji využil. Jsem rád, že jsem si mohl spoustu věcí vyzkoušet. To není všude možné. Jako školitel se nesmím bát mluvit před skupinou lidí. Před lety bych měl mnohem větší trému než mám dnes. A to se hodí i soukromém životě.
THIMM se o nás zaměstnance zajímá a dává nám možnosti k dalšímu rozvoji. Chtít už musí každý sám. Já tu nejsem žádná výjimka. Je nás ve firmě spousta, kdo se svou pílí vypracovali dál. Je třeba se přihlásit a nebát se. Možnosti tu každopádně jsou.

Čeho si ve firmě THIMM ceníš a co tě tu drží?

Líbí se mi, že si tu nikdo na nic nehraje. Jsme tu skvělá parta lidí, většina z nás se vídá i ve volném čase. Když člověk pracuje s lidmi, se kterými si rozumí a nemusí se bát říct otevřeně svůj názor, tak to pak člověk chodí do práce rád. 
Navíc já když se po firmě rozhlédnu, tak vím, že je to i moje zásluha, že se firmě tak daří a že může investovat, kupovat nové stroje a stavět. Na to jsem pyšný a to bych byl blázen, abych to jen tak opustil.

 

Načíst...